3. hét (2. rész): Milyen elveket követ a Google a találati lista kialakításánál?
Az élet a Google Keresővel
A keresések normál gyorsasága fél másodperc. A keresések relevanciája ellenőrzések által biztosított. A Google termékeinek, szoftverének, szolgáltatásainak és weboldalainak Ön általi használatára az Ön és a Google között létrejött szerződés feltételei vonatkoznak. A Google Szolgáltatások Feltételei az alábbi linken letölthető állományként elérhető:
LETÖLTHETŐ ITT:
>>> Google Szolgáltatások Feltételei (PDF állomány, 113 kB) <<<Hogyan jut el a keresett információ a kereső személyhez?
1 )A Felhasználó által kért információ először a Google Webszerveréhez fut be.
2 )A Webszerver megkérdezi az Index Szervertől (gyakorlatilag egy tartalomjegyzék, ami segít a Dokumentum Szerveren való gyors eligazodásban), hogy hol talál a kért kifejezésre adható releváns találatokat.
3 )Majd az Index Szervertől a jónak ítélt találatok helye a Webszerverhez jut vissza.
4 )Ezután a Webszerver a Dokumentum Szerveren (itt tárolódnak a keresőrobotok által indexelt oldalak, mert a Google a gyorsaság és pontosság érdekében nem az Interneten keresgél egy adott felhasználói kérésnél (keresésnél), hanem az általa letárolt és megvizsgált oldalakból építi fel a találati listát) könnyedén és gyorsan összegyűjti a
megfelelőnek ítélt találatokat.
5 )Végül pedig megjeleníti a Felhasználó számítógépén a találatokat úgy, hogy a legjobbnak ítélt találatot helyezi a lista élére. Ráadásul ezt az 5 lépéses folyamatot a másodperc töredéke alatt viszi véghez.
Hogyan számítja ki a Google a megjelenített eredmények számát?
Kereséskor a találatok alapbeállításként a következő módon jelennek meg:
A(z) "képkeretezés" kifejezés 1-10. találata az összes, kb. 481.000 találatból. (0,72 másodperc)
(Bár lehetőségünk van egyszerre 20, 30, 50 vagy 100 találat megjelenítésére is a Beállítások menüpontban.)
A Google a keresési eredmények teljes számát becsléssel számítja ki. Ezt az elvet azért alkalmazza, mert ha a pontos szám helyett becslést ad meg, gyorsabban megjelenítheti a keresési eredményeket.
A következő találati oldalra lapozva az eredmények száma változhat. Ennek oka, hogy időközben bizonyos találatokat ismétlődésnek ítél meg a kereső, és ezeket összevonja annak érdekében, hogy a megfelelő találat megkeresése könnyebb legyen. Az ismétlődések összevonásakor az eredmények becsült száma csökken, csakúgy, mint az eredményoldalak száma.
Ha a tényleges „összes eredményre” kíváncsiak vagyunk, akkor ennek megjelenítéséhez kattintsunk az utolsó eredményoldalra mutató linkre a lista alján. Az oldal alján kattintsünk a következő szöveghez tartozó linkre: „A leghatékonyabb keresés érdekében rendszerünk kihagyott néhány, a megjelenített x találathoz nagyban hasonlító találatot...
Így már jól látszik, hogy az eredeti 481.000 találatból valójában 531 olyan oldal létezik, amely önálló, egyéni találat, nem pedig klón.
TANULSÁG:
Ha több domain nevünk van, akkor ne kövessük el azt a hibát, hogy különböző tárhelyeken ugyanazt a tartalmat tároljuk annak érdekében, hogy a kereső többször jelenítsen meg minket az adott kulcsszóra!
(pl.: két cég által üzemeltetett, más-más domain névvel rendelkező weblapon - vagy akár csak egy oldalon – ugyanaz a tartalom szerepel, mert elvileg így (mivel keresőoptimalizáltak az oldalak) könnyen előre kerülhet mindkét weblap…)
Ezeket a Google szűri és együttes találatként jeleníti meg összevont formában, vagy rosszabb esetben mindkét weblapot (domaint) önhatalmúlag ki is zárhatja a találatok közül. A Google szándéka az, hogy az internet tartalmát igazságosan és pontosan jelenítse meg. Annak érdekében, hogy ezt a célkitűzését segíteni tudjuk valóra váltani, miközben a weblapunk a lsitája elejére kerül, tisztában kell lennünk azokkal az irányelvekkel, amelyeket Ő maga is követ.
HA BETARTJUK az alábbi letölthető állományban megfogalmazott
SZABÁLYOKAT, a Google könnyebben megtalálja, indexeli és jó helyen rangsorolja weblapunkat. LETÖLTHETŐ ITT:
>>> Tervezési és Tartalmi irányelvek, Technikai irányelvek, Minőségi irányelvek
(PDF állomány, 64 kB) <<<Következő témánk (4. hét):
Segédeszközök, programok. Beállítások a keresőoptimalizáláshoz.Jó munkát kívánok!
Üdvözlettel:
Reményi László
www.keresooptimalizalas-szakerto.hu