4. hét (2. rész):
Segédeszközök, programok. Beállítások a keresőoptimalizáláshoz.
Létezik 2 olyan kiemelkedően fontos segédeszköz, segédprogram, melyek használatával nagyon sok olyan paramétert ismerhetünk meg (a saját és a konkurencia weblapjához kapcsolódó információ), amelyeket egyébként csak külön-külön tudnánk megszerezni sok más szolgáltatás együttes igénybevételével.
A múlt héten megismerkedtünk a Google Toolbar-ral, ma pedig a SeoQuake elvevezésű segédeszköz következik azért, hogy gyorsabb, könnyebb és egyszerűbb, ezáltal sokkal hatékonyabb legyen az 5., 6., és a 7. hét témájának megvalósítása.
SeoQuakeA SeoQuake eredetileg a FireFox böngészőhöz készült toolbar, illetve annak bővítménye. Azt hiszem
a SeoQuake az, ami leginkább kiemelkedik a többi keresőmarketinget, keresőoptimalizálást segítő eszközök közül.A készítők honlapján van Internet Explorerhez és Mozilla Firefoxhoz is használható bővítmény, és mivel
mindenkinek sikerült a Google Toolbar-t telepítenie, aki FireFox böngészőt használ (legalábbis nem jelezték, hogy nem sikerült volna), így a SeoQuake-nek is az Internet Explorer alatti telepítését kísérem képekben. Természetesen, ha valamilyen kérdése merülne fel, kérem jelezze.
(
TIPP: Ha nem szeretné a SeoQuake segédprogramot telepíteni az Internet Explorer-re mert úgy gondolja, hogy csak zavarná a böngészésben, és mert kizárólag a keresőoptimalizáláshoz szeretné használni, azt javaslom, hogy telepítsen egy FireFox-ot a gépére (http://www.firefox.hu), amit ezek után – kizárólag - a keresőoptimalizáláshoz használ.
Vagy ha Ön éppen FireFox-ot használ, akkor ugyanígy ajánlhatom az Internet Explorer telepítését (http://www.microsoft.com/hun/windows/ie/downloads/default.mspx). Így nem lassulnak a már megszokott internetezési szokásai és lehetőségei. Ha szeretne egy segédletet a letöltéshez, kérem jelezze a levél
alján található űrlap kitöltésével vagy e-mail-ben.)
A SeoQuake program alapvetően 3 részből áll:- SeoToolbar: Az adott weblap paraméterei egy toolbar (a böngészőbe épülő segédprogram) formájában jelennek meg.
- Seobar: Az adott weblap paraméterei nemcsak a böngészőbe épülő toolbaron látszanak, hanem magán a weblapon is megjelennek, egy félig-meddig átlátszó információs csíkon. (kinyitható / bezárható).
- Amikor a Google keresőt használjuk, akkor minden egyes találathoz külön megjeleíti az adott weboldal paramétereit (SERP = Search Engine Result Page).
Beállítható, hogy 1-1 oldalhoz milyen információkat jelenítsen meg a program.Pl.:
- Alexa Rank
- Ask index
- Baidu index
- Baidu link
- Bloglines
- Check
robots.txt
- Del.icio.us index
- Digg index
- DMOZ Directory
- Google cachedate
- Google Index
- Google link
- Google PR
- IP lookup
- MSN Index
- MSN link
- MSN Linkdomain (LD)
- MSN Linkdomain2 (LD2)
- Page links
- Rambler index (russian SE)
- Rambler top100
- Technorati index
- View source
- WebArchive age
- Whois link
- Wikipedia (EN)
- Yahoo Directory
- Yahoo Index
- Yahoo link
- Yahoo Linkdomain (LD)
- Yahoo Linkdomain2 (LD2)
- Yandex catalogue
- Yandex CY
- Yandex index (russian SE)
- Yandex link
A program magyar nyelven sajnos nem elérhető, de ennek ellenére érdemes lehet tanulmányozni előre is a segédletet, viszont
részletesen külön-külön végigmegyünk a minket érintő funkciókon a következő anyagokban.
Hogyan érhető
el az ingyenes segédeszköz?A segédeszköz letöltéséhez lépjünk be a SeoQuake nyitó oldalára (
www.seoquake.com) vagy kattintsunk az alábbi linkre és azonnal ide jutunk:
SeoQuake official homepage
Itt válasszuk ki a böngészőnkhöz megfelelő programot:
A megjelenő ablakban kattintsunk a Futtatás gombra:
Előfordulhat, hogy a böngésző biztonsági figyelmeztetést intéz hozzák, ekkor válasszuk szintén a Futtatás gombot:
A következő ablakban üdvözöl miket a SeoQuake, értesít minket, hogy a program települni fog a számítógépünkre, felhívja a figyelmet, hogy ajánlott minden más alkalmazást bezárnunk. Ha minden mást bezártunk, akkor kattintsunk a Next gombra:
Az ezt követő lépés, hogy tanulmányozzuk a felhasználási feltételeket, majd jelöljük, hogy elfogadjuk őket, és végül a Next gombra kattintunk:
Ha mégsem zártunk volna be mindent, a telepítő még egyszer figyelmeztet (zárjunk be mindent és kattintsunk a tovább, azaz a Next gombra):
Kiválaszthatjuk, hogy a SeoQuake hová települjön a számítógépünkön. Ha van egy olyan könyvtárunk, ahová a programokat általában összegyűjtjük, akkor választhatjuk azt, vagy érdemes lehet olyan helyre menteni, ahol illetéktelen nem fér hozzá (nehogy akár akaratlanul kárt okozzon), vagy ahol a legnagyobb biztonságban tudhatjuk.
A Browse…, vagyis Tallózás… gombra kattintva kiválaszthatjuk a megfelelő helyet a programnak. Ügyeljünk arra, hogy 1,1 MB szabad helyünk legyen, mert a Setup-nak ennyire lesz szüksége. Ezután kattintsunk a Next gombra:
Végéhez értünk a SeoQuake segédeszköz telepítésének. Néhány kattintás van még hátra: tegyük lehetővé a default frissítését (ez ajánlott), valamint magunknak spórolunk egy lépést, ha az Internet Explorer indítását is engedélyezzük. Ezeket a lenti képen látható két négyzet bejelölésével tehetjük meg. Ezután kattintsunk a Finish gombra:
A SeoQuake menüjét a beépült toolbar bal oldali legszélső ikonjára kattintva tudjuk elérni. Itt szabható testre a program:
A FireFox-nál szintén elérhető így a menü, viszont ott a jobb alakíthatóság és szerkeszthetőség érdekében a böngésző menüjében található Eszközök közé is települ a SeoQuake menü. Ezt is érdemes lehet tanulmányozni:
(
TIPP: Ha nem szeretné a SeoQuake segédprogramot telepíteni az Internet Explorer-re mert úgy gondolja, hogy csak zavarná a böngészésben, és mert kizárólag a keresőoptimalizáláshoz szeretné használni, azt javaslom, hogy telepítsen egy FireFox-ot a gépére (
FireFox böngésző letöltése), amit ezek után kizárólag a keresőoptimalizáláshoz használ.
Vagy ha Ön éppen FireFox-ot használ akkor ugyanígy ajánlhatom az Internet Explorer telepítését (
Internet Explorer böngésző letöltése). Így nem lassulnak a már megszokott internetezési szokásai és lehetőségei.
Következő témánk (5. hét):
A PageRank (fontossági mérce) és az oldalunkra mutató linkek vizsgálata, viszontlinkek felkutatása, állapotellenőrzés.
Jó munkát kívánok!
Üdvözlettel:
Reményi László
www.keresooptimalizalas-szakerto.hu